Port jachtowy

To niezwykle atrakcyjny i nowoczesny obiekt sportowo-rekreacyjny, którego wyjątkowe usytuowanie oraz malowniczość tworzą jeden z najpiękniejszych zakątków miasta. W panoramę portu wpisują się liczne, dynamiczne łódki, białe żagle i sportowcy, którzy wykorzystując dogodne warunki atmosferyczne, sprawdzają swoje umiejętności i mierzą się z żywiołem.

Port jachtowy zapewnia doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, zarówno ze strony zaplecza technicznego- sprzętowego, jak i dogodności atmosferycznych. Wietrzność terenu gwarantuje optymalną sprawność żeglarzom, windsurfingowcom i kitesurfingowcom. Dzięki temu odbywają się tu prestiżowe zawody na poziomie mistrzostw świata i Europy, doskonalą się tu olimpijczycy oraz międzynarodowa elita żeglarska. Zimą obiekt staje się rajem dla szybkich bojerów.
Tutaj horyzont wyznacza linia Półwyspu Helskiego, który przedziela błękitne niebo od tafli wód Zatoki Puckiej. Jest to idealne miejsce nie tylko dla uprawiających sporty wodne, ale i dla amatorów pięknych widoków, fotografii, wrażeń estetycznych.

Rynek i Ratusz

Serce miasta to rozległy, wyremontowany plac znajdujący się na południe od portu rybackiego i gotyckiej fary. Siatka ulic w tej części miasta została wyznaczona w okresie lokacji Pucka, w połowie XIV w. Rynek nosi nazwę Placu Wolności i jest wyłączony z ruchu pojazdów.

Latem odbywa się tu część miejskich imprez plenerowych. Zabudowa wokół rynku pochodzi z 2. połowy XIX i początku XX wieku. Większość kamienic wybudowano na starych, często jeszcze średniowiecznych fundamentach. Wśród kamieniczek wyróżnia się dawny ratusz, zlokalizowany w środku wschodniej pierzei Pl. Wolności, na rogu ul. 1 Maja. Budynek został wzniesiony w 1865r., dwa lata po spłonięciu starego ratusza, który usytuowany był na samym środku rynku. Na budynku wyróżnia się ozdobny kartusz z herbem miasta. Frontowe ściany zdobią, prócz wspomnianego herbu, tablice upamiętniające ważkie wydarzenia z dziejów Pucka. Jedną z nich poświęcono samemu Janowi III Sobieskiemu – jako pamiątkę udziału Kaszubów w tzw. odsieczy wiedeńskiej. Atrakcją na rynku jest oryginalna fontanna w kształcie łodzi.

Ścieżka rowerowa

Puck to bardzo dobre miejsce dla rozpoczęcia swoich rowerowych wycieczek. Na terenie miasta obowiązuje kilka ścieżek i tras rowerowych.

W Pucku 4 068 m ścieżki rowerowej, od Płutnicy wzdłuż linii brzegowej Zatoki Puckiej, prowadzi poprzez port rybacki, promenadą żeglarską, przez park im. Feliksa Nowowiejskiego, po Rozgard. Całość trasy rowerowej wokół Zatoki Puckiej przekracza 40 km. Ścieżką rowerową można dojechać z Pucka na sam Hel.

Fara

Parafia pucka jest jedną z najstarszych na Pomorzu a na pewno w powiecie puckim. Pewnym jest, że powstała w wieku XII, a najprawdopodobniej już w I połowie, krótko po przyłączeniu Pomorza do państwa piastowskiego przez Bolesława Krzywoustego (1116 rok).

Materialne ślady istnienia w Pucku kościoła parafialnego sięgają wieku XIII. Znaleźć je można w dzisiejszej Farze. Są nimi kamienne podwaliny pod filarami we wnętrzu świątyni. Te fundamenty to relikty dawnego romańskiego kościoła, który powstał najprawdopodobniej w II połowie XIII wieku po przekształceniu osady targowej w kasztelanię nadmorską. Do tego romańskiego kościoła w ostatnich latach istnienia kasztelani – przed 1309 rokiem – dobudowano istniejącą do dziś wieżę z dekoracyjnym ceglanym fryzem o motywie krzyżujących się półkolistych arkadek. Był to czas zagrożenia krzyżackiego dlatego wieża zyskała charakter obronny.

Obecną świątynię postawiono już w czasach krzyżackich pomiędzy rokiem 1330 a 1400. Z dawnego kościoła pozostała wieża i fundamenty filarów nawy głównej. Najstarsza, bo sprzed 1348 roku jest ściana północna kościoła z kaplicami a pozostałe ściany łącznie z łukiem tęczowym i filarami powstały nieco później, bo w II połowie XIV wieku.

Port rybacki

O specyfice, symbolice i wyjątkowości tego miejsca zaświadcza jego piękna i wzniosła historia. Port skupiał bazę floty królewskiej, pełnił rolę portu wojennego II Rzeczypospolitej, ponadto był historycznym miejscem Zaślubin Polski z Morzem w 1920 r. O wydarzeniu tym do dziś przypomina pomnik gen. Józefa Hallera.

Obecnie to spokojna i cicha przystań z barwnymi i leciwymi łódeczkami, która wciąż przyciąga mieszkańców oraz turystów, zachęcając do rodzinnych spacerów oraz romantycznych, wieczornych przechadzek.

– pomnik gen. Józefa Hallera, dowódcy frontu pomorskiego, który w 1920 r. przejmował z rąk administracji pruskiej Pomorze; realizator Zaślubin Polski z Morzem
– słupek zaślubinowy ustawiony na pamiątkę Zaślubin Polski z Morzem 10 lutego 1920 r.

Plaże w Pucku

W Pucku dla turystów są dostępne dwie plaże.

Pierwsza tzw. Plaża Zielona to miejsce, w którym najczęściej odbywają się imprezy plenerowe, koncerty. Jest miejsce wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. Tutaj gościmy największe gwiazdy jakie przyjeżdżają do Pucka.

Druga plaża to Plaża strzeżona. Specjalnie dla Waszego bezpieczeństwa i wygody uruchomiona została strzeżona plaża w Pucku. Łatwo się zorientować, że jesteście na strzeżonej plaży po charakterystycznych budkach ratowników. Jest to idealne miejsce wypoczynku dla całych rodzin.

Skatepark i Minigolf

Dla tych, którzy lubią sporty bardziej ekstremalne i wyczynowe w Pucku znajduje się SkatePark. Jest to jeden z najlepszych tego obiektów na Pomorzu.

Obiekt jest wyposażony we wszystko czego potrzeba rolkarzom, fanom deskorolek i BMX. Można tutaj wykonywać wspaniałe ewolucje.

Tuż przy skateparku zostało usytuowanych 18 stanowisk do minigolfa.

Wszystko znajduje się w okolicy ul. Nowy Świat, niedaleko MOKSiR-u.

Serdecznie zapraszamy.

Obiekty sportowe MOKSiR

Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji posiada spore zasoby pozwalające na aktywny wypoczynek w naszym mieście.

Do dyspozycji turystów jest:

  • hala sportowa
  • kręgielnia
  • siłownia
  • ścianka wspinaczkowa
  • bilard
  • stoły tenisowe
  • Orlik
  • boisko do siatkówki plażowej

Mając dostęp do tak szerokiego rodzaju usług możemy nie tylko utrzymać odpowiednią formę w czasie urlopu, ale również spędzić ciekawie czas nie nudząc się.

Szczegółowe informacje znajdziecie na www.moksir.puck.pl